USLUGE JIC ZA VIŠE OD 2000 MLADIH

Kragujevac: Od osnivanja u martu 2022. godine, Job info centar Kragujevac pružio je usluge karijernog savetovanja za više od 2.000 mladih i nezaposlenih lica na teritoriji Kragujevca, Gornjeg Milanovca, Velike Plane, Batočine, Topole, Kraljeva i Čačka.

Usluge JIC, koji vode Razvojni biznis centar (RBC) i Business Innovation Programs (BIPs), namenjene su učenicima,studentima, nezaposlenim licima i poslodavcima.

Saveti za karijerni put

Karijerni savetnici Centra razgovarali su sa učenicima osnovnih i srednjih škola u grupnim i individualnim sesijama o mogućnostima za nastavak njihovog formalnog i neformalnog obrazovanja. Učenici srednjih škola, koji se nalaze pred izborom karijere, koristili su u 2023. neku od brojnih usluga karijernog savetovanja i informisanja Job info centra u Kragujevcu.

„Individualne usluge su pružane kroz pojedinačne razgovore sa učenicima. U prvom razgovoru karijerni savetnici su se upoznavali sa učenicima, zatim bi definisali dalje korake u izradi karijernog plana, kako bi kao ishod sam učenik prepoznao dalje korake u karijeri koje će i sam na osnovu izbora slediti. Tokom daljeg procesa, sa učenikom, ili se nastavi dalji rad kroz komunikaciju i njegov samostalni rad, ili se pristupi radu primenom standardizovanih digitalnih alata koji se primenjuju u JIC“, rekla je Zorica Mitrović iz JIC Kragujevac.

Skoro svi korisnici usluga Centra u 2023. godini radili su WiFy kviz zanimanja.

„Kako se većina učenika pita u čemu su dobri, koja su to zanimanja koja su karakteristična za njih, kao polaznu osnovu uzimamo karijerni kviz WiFy koji pojedincu, na osnovu i razgovora daje povratne informacije o prva tri dominantna zanimanja koja su karakteristična za svaku osobu posebno. Ukoliko su dobijena zanimanja u skladu sa interesovanjima, sa učenicima se radi na pojašnjenju i opisu poslova koja sadrže ta zanimanja , kao i znanjima i veštinama koja su im potrebna i nakon završenog formalnog obrazovanja“, istakla je Zorica.

Ukoliko su učenici i dalje neodlučni oko izbora zanimanja, pristupa se informisanosti i dubljem preispitivanju ličnosti na osnovu raznih alata: fotografije zanimanja, kartice kompetencija, SWOT analiza i dr.

„Kada se odluče za dva do tri zanimanja kao buduće opcije, organizujemo susret sa osobom koja se već bavi određenim zanimanjem, ili ako je u pitanju učenik srednje škole, organizujemo susret sa studentima fakulteta koje im mogu pružiti značajne informacije“ navela je Zorica.

„Basic Check“ za više od 100 srednjoškolaca

Nešto zahtevniji alat je „Basic Check“ – test koji pomaže mladima da provere svoje opšte kompetencije sa fokusom na kognitivne kompetencije i praktične veštine.

„Basic Check“ se isključivo koristi u karijernom centru gde nakon dobijenih rezultata sa korisnikom, kroz razgovor, možemo, upoređivanjem sa veštinama i znanjima koje zahteva njihovo buduće zanimanja, doći do saznanja koje su to kompetencije i praktične veštine koje im nedostaju ili na kojima bi više trebalo da rade i da se usavršavaju. Zapravo, dobijamo jedan bilans kompetencija koje možemo u budućnosti sa korisnikom da pratimo i razvijamo, mereći unapređenja već postojećih ili nadogradnju novih kompetencija“ objasnila je naša sagovornica.

U 2023. godini “Basic Chek” je primenilo i sertifikate dobilo više od 100 učenika srednjih škola.

Tim Job info centra u Kragujevcu je sa učenicima realizovao i radionice, na kojima im se predstavljaju dobri primeri radnih biografije, daju im se uputstva za pisanje radnih biografije i njihovo prilagođavanje prilikom apliciranja za posao ili neki projekat.

„U saradnji sa profesorima srednjih škola, sa učenicima se radilo na izradi pojedinačne biografiji i davanju povratnih informacija za unapređenja i preporuke kako bi što adekvatnije odgovorili u buduće na zahteve tržišta rada i apliciranja za posao. Značajnu aktivnost „Job Shadowing“ realizovali smo sa partnerskim kompanijama i srednjim školama gde smo omogućili da više od 80 učenika dobije priliku da poseti radna mesta, da od mentora dobiju značajne informacije o zanimanjima i na kraju da se pojedini učenici i oprobaju u kompanijama na određenim zanimanjima“, rekla je karijerna savetnica.

Podrška nezaposlenima i poslodavcima

Tim Job info centra radi i na profesionalnoj selekciji, odnosno proceni kompetencija lica koja su izrazila želju da se uključe u jednu od predstojećih obuka na radnom mestu „Znanjem do posla“, kao mogućnost dokvalifikacije ili prekvalifikacije.

„Tokom obuke, karijerni savetnici prate korisnike na obukama, pružaju motivaciju i podršku radi istrajnosti i završetka obuke. Mnogim korisnicima je potrebna navedena podrška zato što im se, često, učini da oni nisu dovoljno kompetentni za određeno zanimanje i javi im se manjak samopouzdanja“, navela je Zorica.

Kompanije koje su zatražile partnerstvo i učestvovale sa karijernim timom u delu procene kompetencija korisnika su: Stax Technologies iz Čačka, Jelofina doo iz Kragujevca, Moka doo iz Čačka, AMM Manufacturing iz Kragujevca, Sunce Marinković iz Kragujevca, Trendtex iz Prijepolja i Bele Palanke, Pekom iz Kraljeva, Manes iz Aranđelovca.

„U saradnji sa kompanijama, karijerni savetnici rade i na „Upskilling“ programu, gde u saradnji sa HR službom u kompaniji rade na proceni kompetencija kandidata odnosno njihovih već zaposlenih radnika, koje je kompanija predložila za napredovanje i prelazak na više pozicije koje zahtevaju obuku i unapređenje kompetencija. Takođe, tokom obuke, karijerni savetnici prate zaposlene u procesu njihovog unapređenja na polju podizanja znanja i veština“, zaključila je Zorica Mitrović iz Job info centra Kragujevac.

 

Tekst i foto: Gordana Mirović / Uredila: Sandra Vlatković