PREDSTAVLJENO ZANIMANJE HR MENADŽER
Kragujevac: U Job info centru u Kragujevcu održana je radionica za srednjoškolce na kojoj su iz prve ruke mogli da upoznaju zanimanje HR menadžer, gde su im o svom profesionanom putu i iskustvima u radu govorili Nikola i Milica, zaposleni u službi ljudskih resursa kompanije Yanfeng u Kragujevcu.
Informacije za dobre odluke
Prvi susret sa HR profesionalcima imala je grupa učenika Prve tehničke škole, Srednje stručne škole i Prve kragujevačke gimnazije.
Ana Stanojević, učenica Srednje stručne škole, rekla je da prvi put prisustvuje predstavljanju zanimanja na kojem govore ljudi iz neke velike kompanije i da je zadovoljna što može da im postavlja pitanja. Ona se obrazuje za tehničara drumskog saobraćaja i želi da radi u policiji. Kaže da joj ovakve radionice pomažu da “proveri” svoje planove.
Njena školska drugarica Aleksandra Nedeljković došla je na radionicu zbog novog iskustva:
“Želim da dobijem nove informacije i saznanja, da se lakše opredelim pri izboru karijernog puta.”
Psihologiju želi da studira Lenka Milosavljević, učenica završne godine specijalnog odeljenja za biologiju i hemiju u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji.
“Danas želim da dobijem jedan drugi uvid u tu profesiju, jer mnogo psihologa ima među HR menadžerima”, rekla je Lenka.
“Prvi put učestvujem ovakvim razgovorima. Zanima me da čujem čime se sve bavi stručnjak za ljudske resurse, želim da vidim da li me to sve zanima i da li da se na to usmeravam u budućoj karijeri. Znam da se HR bavi ljudima, što mi je interesantno”, navela je gimnazijalka Teodora Mladenović, maturant prirodno-matematičkog smera.
Jelisavetu Kovačević iz Prve gimnazije zanimaju menadžment i ekonomija:
“Došla sam da se informišem generalno o HR. Nikada ranije nisam bila na ovakvim radionicama, pa me zanimalo da o čemu se radi.”
Šta radi HR
HR ili služba ljudskih resursa se uglavnom bavi zapošljavanjem. Tako je u najkraćem službu u kojoj radi definisao Nikola Arsenijević iz Yanfenga.
On kaže da su regrutacija, selekcija i traganje za potencijalno novim zaposlenima veoma važne aktivnosti za kompaniju Yanfeng, koja je globalni dobavljač delova u auto-industriji.
“Ali, HR nije samo zapošljavanje, jer ima još mnogo procesa koje radi ova služba, kao što su edukacija kadrova, praćenje trendova, standard i drugo. Auto-industrija je vrlo zahtevna , ova oblast traži da u svakom trenutku imate dobar i kvalifikovan kadar”, rekao je Nikola u susretu sa srednjoškolcima.
Dodao je da se u HR bave i obračunom zarada, radno-pravnom administracijom, ugovorima o radu, brinu o zaposlenima, treninzima i edukaciji.
Nikola je naveo da je jedan deo HR-a influer branding, a to je aktivnost koja se odnosi na promovisanje kompanije kao poželjnog poslodavca, putem društvenih mreža.
“Dakle, i za onoga ko planira da se bavi marketingom, ima mesta u HR”, objasnio je Nikola.
Saveti “iz prve ruke”
HR-profesionalci uz Yangfenga dali su srednjoškolcima korisne savete o izboru karijernog puta kroz priču o sopstvenom iskustvu.
“Ušla sam u ovu kompaniju, što se kaže na mala vrata, krenula sam prvo kao trener, zatim sam počela da razvijam karijeru kao administrator, asistent, specijalista i stigla do sektora za ljudske resurse”, ispričala je Milica Grbović Stanojević koja je završila engleski jezik i književnost i planirala da radi kao profesor ili prevodilac.
Ovaj izbor je bio pravi, jer joj je u HR, kakoje rekla, lepo, dinamično i zanimljivo.
“Ja sam primer da karijerni put nije zacrtan, već da možete da krenete da se bavite jednim poslom, a zatim da promenite zanimanje” rekao je Nikola Arsenijević.
On je završio Ekonomski fakultet sa očekujući da će biti bankar, a karijeru počeo kao carinski analitičar, da bi se “pronašao” tek kada je ušao u HR.
Nikola je poručio mladima da ne biraju zanimanja po sistemu “zgrnuću brdo para”.
“Nemojte sve da gledate kroz novac. Kad birate posao, gledajte da vi budete vi”, dopunila je Milica.
Poručili su mladima da je od novca važnije ići na posao koji ih čini zadovoljnim i srećnim.
Nikola i Milica su saglasni i da je diploma “ samo ulazna karta” za posao, i da treba da budu spremni na učenje kroz ceo život. Oni su istakli da i posle formalnog obrazovanja mora da se uči, stiču nova znanja i razvijaju veštine. Na njihovoj listi je, pored ostalog rad na sticanju komunikacijske veštine, analitičke veštine, adaptabilnost, veština upravljanja vremenom, timski rad, pregovaračke veštine, kreativnost, veštine liderstva…
Budući da se u HR čitaju radne biografije kandidata na konkursu za posao, jedan od saveta za đake se odnosio i na CV.
“U radnoj biografiji budite iskreni, navodite ključne reči, ne treba da budete opširni”, kazala je Milica.
Nikola je dodao da se kod poslodavca ceni i samoinicijativnost i naveo primer da je u njegovoj HR službi posao nedavno dobila devojka koja je sama odabrala da bude na dvonedeljnoj praksi u kompaniji Yanfeng.
Tekst i foto: Gordana Mirović / Uredila: Sandra Vlatković